Zajmuje miejsce na międzynarodowej liście
rezerwatów biosfery. Bogata roślinność i mnogość szlaków turystycznych
czynią park atrakcyjnym miejscem wycieczek.
Utworzony został w 1954 roku. Jest
jednym z mniejszych parków - jego powierzchnia wynosi 3391,5 ha. Wokół
parku wyznaczono otulinę o powierzchni 8 437 ha. W jego godle znajduje
się rzadka roślina - okrzyn jeleni. Park Narodowy obejmuje północną i
częściowo południową część masywu Babiej Góry (najwyższego pasma w
obrębie Beskidu Wysokiego), na długości około 10 km, licząc od Przełęczy
Jałowieckiej do Przełęczy Krowiarki. Park obejmuje obszar masywu od
wysokości około 700 m npm do samego szczytu noszącego nazwę Diablak
(1725 m).Roślinność na obszarze masywu Babiej Góry charakteryzuje się układem piętrowym: do wysokości 700 m występuje piętro pogórza, nad nim ciągnie się regiel dolny, gdzie dominuje brzezina karpacka i bór jodłowo-świerkowy, nad tym do wysokości 1390 m występuje regiel górny (bór świerkowy), a powyżej rosną kosodrzewina i ziołorośla, wreszcie w partiach szczytowych – murawy alpejskie.
W 1978 roku park został włączony przez UNESCO do międzynarodowej sieci rezerwatów biosfery, z uwagi na walory przyrodnicze. Dogodnym punktem wyjścia na teren parku jest miejscowość Zawoja. Wycieczki ułatwia sieć szlaków oraz ścieżki przyrodniczo – edukacyjne.
11.Gorczański Park Narodowy-salamandra plamista
Szukasz pięknych widoków, cudownej przyrody – wybierz się do Gorczańskiego Parku Narodowego. To miejsce zarówno dla miłośników aktywnego wypoczynku jak i szukających ciszy i spokoju…
Gorczański Park Narodowy obejmuje część pasma górskiego zwanego Gorcami. Północna granica Gorców biegniedoliną Raby /od Rabki do Mszany Dolnej/ oraz doliną Mszanki, od południa drogą z Krościenka do Nowego Targu, od wschodu granicę tworzy Dunajec i od zachodu Pasmo Podhalańskie na odcinku z Nowego Targu do Chabówki.
Najwyższym szczytem Gorców jest Turbacz, wznoszący się na wysokość 1311 m n.p.m.
Najatrakcyjniejsze części Gorców są chronione w Gorczańskim Parku Narodowym (powierzchnia 7019 ha), który został utworzony w 1982 r., celem ochrony tutejszej flory i fauny - przepięknych borów karpackich, a także roślinności alpejskiej i subalpejskiej.
SymbolemGorczańskiego Parku Narodowego jest salamandra plamista, największy płazogoniasty występujący w Polsce.
Atrakcje
W Gorcach istnieją wspaniale warunki do uprawiania turystyki pieszej i narciarskiej; to góry, które zachwycają niezwykłymi walorami krajobrazowymi i pięknymi widokami Podhala i Tatr.
Na terenie Gorczańskiego ParkuNarodowego wytyczono 8 ścieżek edukacyjnych prowadzących przez ekosystemy charakterystyczne dla całych Gorców.
Atrakcją Gorców i Gorczańskiego Parku Narodowego są również bogate walory przyrodnicze, między innymi prabory karpackie ze wspaniałą szatą roślinną i ciekawym światem zwierząt (jelenie, sarny, dziki, rysie czy wilki, a nawet niedźwiedzie oraz liczne gatunki ptaków tj. orzeł przedni, myszołów, trzmielojad, kobuz, jastrząb, sowy oraz kuraki leśne i płazy t.j. jaszczurka żyworodna, salamandra plamista )
Do Gorczańskich miejscowości, poza Czorsztynem, Grywałdem, Kamienicą, Klikuszową, Krościenkiem nad Dunajcem, Łopuszną, Nowym Targiem, Ochotnicą, Porębą Wielką, Szczawą, należy również Rabka-Zdrój.
Rabka-Zdrój jest położona u podnóża Gorców na wysokości 500-600 m n.p.m.; z Rabki-Zdrój można się wybrać m.in. na Turbacz (1311 m) /patrz szlaki turystyczne/, natomiast dla turystów, którzy mają niewielką ilości czasu, proponujemy wyjście na pobliską Maciejową (815 m), skąd rozciąga się piękna panorama na Rabkę i Beskid Wyspowy
12.Tatrzański Park Narodowy-kozica
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz