22.Biebrzański Park Narodowy-batalion




 



Biebrzański P. N. utworzony został w 1993 roku i zajmując powierzchnię ponad 59 223 ha jest największym tego typu obszarem chronionym w Polsce. Jednocześnie jest on jednym z ośmiu regionów w kraju, które zostały objęte Konwencją Ramsarską o ochronie terenów wodno - błotnych. W granice Biebrzańskiego P. N. ujęto całą dolinę Biebrzy – od jej źródeł, po ujście do Narwi. Podmokłe łąki, nadrzeczne rozlewiska i turzycowiska tworzą trzy położone obok siebie baseny Kotliny Biebrzańskiej.
Dzięki warunkom naturalnym panującym w Biebrzańskim P. N. jest on prawdziwym rajem dla ptactwa wodno - błotnego. Gniazduje tutaj mnóstwo gatunków, a ich obserwowanie to prawdziwa gratka dla wielbicieli ornitologii. Szczególnie widowiskowe są tokowiska batalionów, które stały się symbolem parku. Dolina Biebrzy jest też ważnym punktem przystankowym dla ptaków wędrownych.
Roślinność Biebrzańskiego P. N. wyróżnia się dużym urozmaiceniem, naturalnością i występowaniem unikalnych gatunków. Wśród kilku tutejszych zbiorowisk roślinnych do najcenniejszych należy grupa zbiorowisk mechowiskowych z gatunkami rzadkimi i reliktowymi. Szczególną uwagę warto zwrócić na 20 gatunków storczyków.

Czy wiesz, że najbardziej cennym fragmentem Biebrzańskiego P. N. jest rezerwat ścisły „Czerwone Bagno”? To właśnie on w okresie międzywojennym stał się zalążkiem prawnej ochrony doliny Biebrzy. Obecnie jest to niemal pierwotny obszar bagienny, co w Europie jest prawdziwą rzadkością. Znajdują się tutaj największe mateczniki łosia, jedyne w Polsce miejsca gniazdowania orlika grubodziobego i rewiry wilczych watah. Swoje lęgowiska oraz gniazdowiska mają tutaj również rzadkie ptaki: bielik, orzeł przedni i orlik krzykliwy.
Biebrzański P. N. ma na celu nie tylko ochronę przyrody, ale także pokazanie jej piękna turystom. W tym celu wytyczono kilkanaście szlaków turystycznych, w tym również rowerowych, konnych i kajakowych. Jest tu również 12 wież widokowych, platformy obserwacyjne oraz 3 kładki turystyczne. Warto wspomnieć, iż przez Biebrzański P.N. przebiega Kanał Augustowski – zabytek architektury technicznej klasy I. Dla turystów powstały również ekspozycje muzealne w głównej siedzibie Biebrzańskiego P. N. - Osowcu Twierdzy. Tutejsza wystawa jest fascynująca – skupia się na ukazaniu realnego wyglądu zwierząt oraz ich naturalnego środowiska. Są tu zatem eksponaty spreparowanych zwierząt ustawione wśród pni drzew, czy też leśnego runa oraz akwaria z roślinami i rybami występującymi w wodach Biebrzańskiego P.N. Godna podziwu jest również wystawa rzeźbionych biebrzańskich ptaków o naturalnych kształtach i ubarwieniu. Będąc w Twierdzy – Osowcu warto przy okazji obejrzeć ogromny system fortyfikacji carskich z przełomu XIX i XX wieku. Bastion, który został zbudowany w celu ochrony zachodnich granic imperium rosyjskiego nigdy nie został zdobyty w bezpośredniej walce. Twierdza związana jest z wieloma legendami, a wraz z nimi zjawy, które ponoć krążą po tutejszych korytarzach.
Na osoby, które chciałyby podziwiać przyrodę Biebrzańskiego P. N. przez kilka dni, czeka 5 pól namiotowych, kwatery agroturystyczne oraz hotel w Goniądzu.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz